6 – 9 kwietnia Buri Ram

Są takie miasta, które nie mają w sobie nic szczególnego i nawet przewodnik niewiele obiecuje, ale jednak człowiek musi tam trafić, bo… coś tam.
Takie właśnie jest Buri Ram. I tu właśnie musimy dotrzeć, do urzędu imigracyjnego, bo za parę dni kończy nam się wiza.
Na pytanie: „co mamy zrobić, skoro chcielibyśmy opuścić Tajlandię, ale wszystkie granice są pozamykane?”,  celnik bezradnie rozkłada ręce i już wypisuje pokwitowanie na 1900B. Także tego..

Trochę się śmiejemy, że to Bury Ram.
Ale i tu trafimy na „małe co nieco”.

Rok Szczura… oby przyniósł coś dobrego, bo zaczęło się grubo.
W drodze do urzędu imigracyjnego, który jest gdzieś hen daleko, po środku niczego. Tak jak ten zamek.
Tak wygląda każdy market w każdym mieście i miasteczku – oceany warzyw i tajemniczej „zieleniny” – raj dla wegan i wegetarian.
I rzeczone „małe co nieco”. San Lak Muang; odnowiona w 2005 roku świątynia łączy w sobie styl architektury tajskiej, khmerskiej i chińskiej.
Modlitwy, prośby, intencje… pełne słońca i deszczu, powiewające na wietrze.
Dwa filary z początków powstawania tego miasta, będące zarazem jego symbolem i dumą.
Najbardziej niesamowite jest to, że i te wrota, i wszystkie ściany pełne ornamentów zostały wymalowane ludzką ręką.
Tuż obok świątynia Pueng Thao Kong Ma.
Po wkroczeniu na teren tych dwóch świątyń, w jakiś tajemniczy sposób wszystko zwalnia, cichnie, a myśli gdzieś zawisają.
Z dumą prezentowany połów. A system jest taki: każda zarzucona wędka (a było ich tam naprawdę wiele) ma zahaczoną żyłkę o pustą butelkę; kiedy ryba bierze, butelka się przewraca, robi rumor i już wiadomo, do którego biec kija. A póki nie brzęknie, czas płynie na poga-wędkach z kolegami po fachu.
Dzień jak co dzień. Muzyka z głośników w gwarze miejskim, a o 18.00 (i o 8.00) obowiązkowo leci hymn. Niektórzy nawet się zatrzymują.

Dwa dni po tym jak przedłużyliśmy wizy (czyt.: kupiliśmy za milion monet) zapadła decyzja, że będą one przedłużane farangom automatycznie i nieodpłatnie. Także tego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *